Co daje pracownikowi przynależność do związku zawodowego?

Przede wszystkim bezpieczeństwo. Jeżeli pracownik pełni w związku istotne funkcje (ale, nie tylko) – należy na przykład do zarządu związku – podlega ochronie prawnej. Stworzono ją po to, by mógł wypełniać swoje obowiązki powodujące niejednokrotnie konflikty z pracodawcą mając gwarancje, że za obronę praw pracowniczych nie zostanie zwolniony.

Może to nastąpić jedynie w wyjątkowych okolicznościach, na przykład na skutek rażącego zaniedbania obowiązków służbowych. Szeregowy członek związku zawodowego również traktowany jest przez pracodawcę inaczej niż „zwykły” pracownik. O wszystkich planach wobec niego, na przykład o chęci zwolnienia go lub zmiany warunków pracy i płacy na jego niekorzyść, związek musi być powiadomiony. I może próbować te zmiany zablokować.

Jakie korzyści wynikają z przynależności do związku?

Przynależność do OZZ PAP daje pracownikowi gwarancję, że nie zostanie wyrzucony nagle, z dnia na dzień. Związek często informuje pracownika, że ma zostać zwolniony. Ten ma wtedy okazję na skorzystanie na przykład z możliwości wykonania zabiegu lub operacji, którą odkładał ze względu na wykonywaną pracę i udania się na zwolnienie lekarskie. To daje pracownikowi kilka miesięcy spokoju i wypłacana jest mu pensja. Jednak Zarząd Główny OZZ PAP podejmuje zawsze wszelkie możliwe mediacje mające na celu ochronę pracownika co często przynosi wymierne korzyści na rzecz członków.

Dodatkowo zarząd naszego związku zawodowego specjalną uchwałą wskazuje imiennie osoby będące członkami związku, które bierze pod swoją ochronę. Przez to osób tych nie można zwolnić. Liczba tak zwanych ochronek, które wyznaczamy, jest uzależniona od jego liczebności. Dlatego im liczniejsza i bardziej uzwiązkowiona instytucja, tym większe możliwości ochrony pracowników ma zarząd związku zawodowego.

 

Masz problem w pracy?  To właśnie u nas znajdziesz pomoc.

Pisz na email lub dzwoń. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.